Haber

Borsa İstanbul 6 Tabloya Döndü: Millet İttifakında Uzlaşma Piyasada Moral Artırdı

14 Mayıs’ta yapılması planlanan seçimler yurdun her köşesini etkisi altına aldı. Ülkenin her vatandaşının politize edildiği bir ortamda Borsa İstanbul’un bundan uzak durması beklenemezdi. Anketlerin seçim sonuçlarına ilişkin net bir tablo ortaya koymaması, seçim sonrası ortamda ekonomi politikalarında değişiklik olacağı beklentisiyle muhalefet kanadı Millet İttifakı’nın veya 6’lı tablonun yakından işaretlenmesine neden oluyor. .

Seçim sonuçlarına ilişkin birçok farklı iddianın gündeme geldiği bu dönemde, Millet İttifakı’nın kurucu partilerinden birinin ayrılmasıyla gündem karıştı.

Bu haberlerin etkisiyle Borsa İstanbul moral buldu. Endeksteki güçlü alımlar en çok bankacılık hisselerinde etkili oldu.

Meral Akşener’in aday olmasını istediği bilinen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş kendisini ziyaret etti ve onlar da kendisini ziyaret ettikten sonra pazar hareketlendi.

Ziyaretin ardından Akşener’in Millet İttifakı’ndaki krizin çözüldüğü algısıyla Saadet Partisi genel merkezindeki toplantıya katılması, Borsa İstanbul’da BİST 100 endeksinin 5 bin 400’ün sonlarına gelmesine neden oldu. Endeksteki artış yüzde 3,5’i aşarken, bankacılık endeksinde yüzde 8’i aştı.

Geçtiğimiz haftanın son gününde Meral Akşener’in “tablodan” ayrılma açıklamaları BİST 100 endeksindeki kayıpların yüzde 3’e yaklaşmasına neden oldu. Günün sonunda endeks, TVF’den geldiği iddia edilen alımlarla günü yüzde 1’in altında kayıpla kapattı.

kartepehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu