Ekonomi

Avrupa’da Gaz Fiyatları Artıyor

Avrupa’da gaz fiyatları, Mısır’ın dün gaz ithalatını durdurduğunu açıklamasının ardından arz güvenliği endişeleri nedeniyle haftaya yükselişle başladı.

Avrupa’nın en büyük derinliğine sahip Hollanda merkezli sanal doğalgaz ticaret noktası TTF’de Aralık vadeli sözleşme fiyatları Cuma kapanışına göre yüzde 6,7 artarak megavatsaat başına 53,9 euroya ulaştı.

Fiyatlar İsrail-Filistin çatışmasının başlamasının ardından yükseldi ve en son 13 Ekim’de 53,9 avroya ulaşmıştı.

Bu hafta fiyatların artmasında Mısır’ın dün gaz ithalatının durdurulduğunu açıklamasının ardından arz güvenliği endişeleri etkili oldu.

Çatışmaların kötüleşmesinin ardından İsrail, ABD’li enerji şirketi Chevron’dan Doğu Akdeniz’de Chevron’un işlettiği Tamar gaz sahasındaki üretimi durdurmasını talep etti. Mısır söz konusu sahadan önemli miktarda gaz ithal ediyordu.

Mısır, özellikle geçtiğimiz yıl etkisini hissettiren enerji kriziyle birlikte Avrupa’ya sıvılaştırılmış doğalgaz ithalatını büyük oranda artırdı.

Mısır’ın gaz ithalatındaki düşüşün aynı zamanda LNG ihracatının da azalmasına yol açması, Avrupa’da arz güvenliğine ilişkin endişeleri bir kez daha artırdı.

Avrupa, Rus gazına olan bağımlılığını azaltırken, farklı ülkelerden LNG ithalatına daha fazla bağımlı hale geliyor, bu da fiyatların küresel piyasalarda doğal gaz ve LNG arzına yönelik olası kısıtlamalara karşı kırılganlığını artırıyor.

İsrail-Filistin çatışmasından bu yana geçen üç haftada fiyatlar yaklaşık yüzde 40 arttı.

karayaziajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu