Haber

Almanya 4 günlük çalışma haftası sistemini test ediyor

Almanya’da 1 Şubat 2024 tarihinden itibaren 45 firmanın katılımıyla 4 günlük çalışma saatleri test edilecek. Amaç, 3 günlük hafta sonunun çalışanları daha keyifli, daha sağlıklı ve daha verimli hale getirip getirmeyeceğini analiz etmek.

Almanya’da teste katılan şirketler, çalışanlarına her hafta ekstra bir gün izin verirken maaşlarının tamamını ödemeye devam edecek.

Aralarında İrlanda, İspanya ve İngiltere’nin de bulunduğu birçok ülke, çalışma haftasını 4 güne indirmeyi denedi. Daha önce İrlanda, İspanya ve İngiltere’de test edilen 4 günlük çalışma sisteminin olumlu sonuç verdiği açıklandı.

Söz konusu deneme, Alman hükümetinin nitelikli iş gücünü artırmak için harekete geçtiği bir dönemde uygulanıyor. Almanya’da ‘baby boomers’ olarak adlandırılan ve doğum oranı en yüksek olan kuşağın (1946-1964 yılları arasında doğanlar) emekli olması, nitelikli personel sıkıntısının daha da artması ve bu durumun refahı tehdit etmesi nedeniyle Alman hükümeti yeni bir Nitelikli İşgücü oluşturdu. Göç Kanununu hazırlamıştı.

(DIŞ HABER SERVİSİ)

habermamak.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu